رنگ خاکستری برای همه رنگِ مورد علاقه نیست. حالا همین رنگ نشانِ یک بیماری باشد قطعا هیچ کس دوستش نخواهد داشت. دیابت از آنچه که به نظر می رسد مهلک تر و کشنده تر است. مرگ تدریجی، سرطان خاموش، شیرینی تلخ و... هیچ کدام از این توصیفات به حق و کاملا نتوانسته اند میزان مهلک بودن این بیماری را به تصویر بکشند. دیابت دو نوع دارد و به طور کلی دو نوع روش ابتلا! ژنتیک(ارثی) و رژیم های غذایی نادرست! با یک سرچ به راحتی به اطلاعات کامل و تقریبا درستی در مورد دیابت می رسیم اما خواندن این مطلب، از زبان یک مطلع و (کمی تا قسمتی درگیر) خالی از لطف نیست!

1)  دیابت فقط در سنین بالا رخ نمی دهد: کافی ست به مراکز درمانی دیابت و تغذیه سری بزنید، قطعا حتی شیرخوارگانی خواهید دید که دیابت دارند(ژنتیک)

2) با دارو و تزریق کاملا قابل کنترل نیست: شناسایی مزاج، رژیم غذایی مناست و ورزش های مناسب به مراتب تاثیر دارو و تزریق را بیشتر می کنند و حتی ممکن است باعث شوند بیمار به میزان داروی مصرفی کمتری احتیاج پیدا کند.

3) پسته و بادام و... شیرین نیستند اما...: بعضی از مغز ها و آجیل ها خصوصا پسته، در صورت مصرف بی رویه برای بیماران دیابتی کاملا مضر هستند.

4) فقط قند خون بالا نمی رود: کلسترول، افزایش مواد و املاح معدنی خون و... از عوارض جانبی این بیماری است.

5) داروها قطعا عوارض خاص خود را دارند: خشکی پوست، پوکی استخوان، کاهش وزن شدید، کاهش دید، سنگ کلیه و صفرا، مشکلات مزاجی و گوارشی ا زجمله عوارض خود بیماری و داروهای مصرفی آن در دراز مدت است.

6) کنترل هیجان، احساسات و آرامش مهمترین فاکتور است: در نوعی از دیابت، بسته به مزاج فرد در صورت مصرف بیش از حد دارو، هیجان ها و عصبانیت های ناگهانی، استرس، کنترل نکردن رژیم(کم خوری بیش از حد یا پرخوری بیش از حد) قند خون بدن ممکن است به شدت بالا یا پایین برود. بالا و پایین رفتن قند خون بدن، خصوصا پایین رفتن آن، می تواند باعث مرگ ناگهانی در خواب، یا هنگام کار و... باشد.

7) کنترل روزانه و دورانی قند خون: با دستگاه های خانگی و آزمایش های دوره ای میزان قند خون بدن باید کنترل شود.

8) امگا 3 واجب است: حتما امگا 3 (ماهی و میگو) باید جزئی از رژیم غذایی فرد بیمار باشد، چون افراد دیابتی معمولا با بهبود زخم ها مشکل دارند، امگا سه به این امر کمک می کند.